3,4,5 październik 2011 – Jako pierwsza grupa z naszej szkoły postanowiliśmy przetestować atrakcyjną (również finansowo) propozycję 3-dniowych warsztatów w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rajczy Nickulinie. Przez całe trzy dni młodzież uczestniczyła w cyklu warsztatów terenowych, prowadzonych przez osoby będące przewodnikami górskimi, a równocześnie nauczycielami biologii i geografii (prawdziwi pasjonaci).
Celem zajęć było zapoznanie uczestników z funkcjami lasu, ustalenie zagrożeń dla środowisk leśnych, wpływu różnych czynników na przyrodę i zrozumienie spójności przyrody, ochrona prawna, poznanie gatunków roślin leśnych, przedstawienie historii regionu , zapoznanie się z tradycjami i obyczajami rdzennej ludności, poznanie podstawowych wiadomości na temat Beskidu Żywieckiego, jego wartości fizjograficzno – krajoznawczych, przyrodniczych i kulturowych.
Cudna, słoneczna pogoda pomogła nam się zachwycić tym niezwykle uroczym zakątkiem Beskidu. Szczególnie zachwyciły nas:
widoki z Rysianki i okolic atrakcja przyrodnicza Lipowskiej – rezerwat – kompleks wysokich torfowisk ciągnący się na odcinku 200 metrów wzdłuż wierzchowiny grzbietowej (cudo!) oraz malownicze widoki w drodze powrotnej do schroniska w Nickulinie (żółtym szlakiem).
W wyprawę wkalkulowano dwa noclegi: w szkolnym schronisku młodzieżowym w Rajczy Nickulinie oraz w schronisku PTTK na Hali Lipowskiej. Niestety okazało się, że między nimi nie kursują płatne środki lokomocji, więc dane nam było, momentami wśród pojękiwań, zdobywać Lipowską z dobytkiem na plecach. Niezapomniane wrażenia! Ale uwaga – nawet wśród obolałych „szczurów miejsko – lądowych” dało się słyszeć, że „jest super!”. Niezwykła, urokliwa wycieczka, tym bardziej, że wśród młodzieży „z klasą”. I tym miłym akcentem kończymy relację.
Szczerze polecamy pójście w nasze ślady. Nie zapomnijcie tylko o zamówieniu pogody!

Zobacz wpisy